Kupujący mieszkanie na wynajem jest konsumentem - TSUE

Status konsumenta w sprawach frankowych jest bardzo istotną kwestią, bo od niej zależy czy kredytobiorca może powoływać się na tzw. klauzule abuzywne. Przypomnieć trzeba, że zgodnie z Art.  385(1) §  1 „Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.”
 

Nie mają takiego uprawnienia zatem przedsiębiorcy, a zatem osoby które dokonują nabycia nieruchomości w ramach swojej działalności gospodarczej i nie chodzi tutaj o fakt rejestracji takiej działalności w formie jednoosobowej czy spółki wpisanych do rejestru. Uznaje się bowiem, że nierejestrowana aktywność gospodarcza jeśli faktycznie jest prowadzona jest działalnością, która wyklucza powoływanie się na konsumencki charakter transakcji. Wykorzystują to banki w sprawach, w których mieszkanie zostało nabyte w celu zarobkowego wynajmu. Wątpliwości sądów w takich sprawach rozwiał właśnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w wyroku z dnia 24.10.2024 r. (sygn. akt: C-347/23) wskazując, że: „…osoba fizyczna, która zawiera umowę kredytu hipotecznego w celu sfinansowania zakupu jednej nieruchomości mieszkalnej w celu odpłatnego oddania jej w najem, wchodzi w zakres pojęcia „konsumenta” w rozumieniu tego przepisu, jeśli owa osoba fizyczna działa w celach niezwiązanych z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Okoliczność, że rzeczona osoba fizyczna usiłuje osiągać dochody z zarządzania tą nieruchomością, nie może sama w sobie prowadzić do wyłączenia tej osoby z zakresu pojęcia „konsumenta” w rozumieniu wspomnianego przepisu.”

Link do wyroku:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:62023CJ0347

Co prawda w treści wyroku użyte zostało słowo „jednej nieruchomości mieszkalnej”, co rodzi wątpliwości w sytuacjach gdy takich nieruchomości jest więcej. Niemniej w przeważającej mierze przypadków, kredytobiorcy po wyroku TSUE mogą korzystać ze swoich praw do unieważnienia umowy nawet wówczas kiedy zakup nieruchomości nie miał celu mieszkaniowego.

Basiewicz Kasprzyk Kancelaria Radców Prawnych zajmuje się dochodzeniem roszczeń od banków w imieniu osób, które zaciągnęły tzw. kredyty frankowe. Prowadzimy również postępowania, omówione powyżej, tj. roszczeń banków o zwrot kapitału wraz z wynagrodzeniem za jego korzystanie. Więcej informacji w zakładce oferty dedykowanej: 
https://www.basiewiczkasprzyk.pl/pl/dedykowana/kredyty-walutowe-chf-euro

Celem poznania szczegółów oferty zachęcamy do kontaktu poprzez wiadomość e-mail na adres biuro@basiewiczkasprzyk.pl lub telefonicznie pod nr: (71) 307-02-23.


Autorem niniejszej publikacji niestanowiącej porady prawnej jest Basiewicz Kasprzyk Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą we Wrocławiu.

Zobacz także