Dotychczasowa praktyka orzecznicza w sądach ustalających zakres odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczycieli opierała się o założenie, że nie mogli oni wymagać od poszkodowanego, żeby naprawił uszkodzony pojazd w warsztatach partnerskich i po cenach przez nie oferowanych. Taka linia została zaprezentowana przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu (sygn.. akt: II Ca 1821/20), który oddalił apelację TUiR Warta S.A. zarzucającą poszkodowanemu, że nie skorzystał z oferty zakupu części u partnerskiego dostawcy ubezpieczyciela. Biegły sądowy powołany w sprawie jednoznacznie wskazał, że „użyte przez pozwaną sformułowania o rzekomych rabatach na części zamienne oryginalne z logo producenta nie istnieją. Jest dużo dowodów na to, że te części są dużo droższe od tych samych pochodzących bezpośrednio od producenta pojazdu.” To przesądziło o wygraniu sprawy i uzyskaniu dla klienta pełnego odszkodowania.
Według najnowszego orzecznictwa i uchwały składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 8 maja 2024 r.
1. Jeżeli poszkodowany poniósł już koszty naprawy pojazdu lub zobowiązał się do ich poniesienia, wysokość odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych powinna odpowiadać tym kosztom, chyba że w danych okolicznościach są one oczywiście nieuzasadnione; wysokość odszkodowania nie zależy od ulg i rabatów możliwych do uzyskania przez poszkodowanego od podmiotów współpracujących z ubezpieczycielem.
2. Jeżeli poszkodowany nie poniósł jeszcze kosztów naprawy pojazdu ani nie zobowiązał się do ich poniesienia, wysokość odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych powinna odpowiadać przeciętnym kosztom naprawy na lokalnym rynku, z uwzględnieniem możliwych do uzyskania przez poszkodowanego ulg i rabatów, chyba że skorzystaniu z tych ulg i rabatów sprzeciwia się jego uzasadniony interes.
Mając na uwadze to stanowisko, w przypadku oferty ubezpieczyciela o uprawnieniu poszkodowanego do skorzystania z ulg i rabatów należy możliwie dokładnie ustalić zakres odszkodowania przy uwzględnieniu propozycji ubezpieczyciela.
Basiewicz Kasprzyk Kancelaria Radców Prawnych w ramach specjalizacji prowadzi doradztwo związane z dochodzeniem roszczeń od ubezpieczycieli za szkody powstałe w wyniku wypadków komunikacyjnych oraz reprezentuje klientów w postępowaniach polubownych i sądowych. Zachęcamy do kontaktu poprzez wiadomość e-mail na adres biuro @ basiewiczkasprzyk.pl lub telefonicznie pod nr: (71) 307-02-23.
Autorem niniejszej publikacji niestanowiącej porady prawnej jest Basiewicz Kasprzyk Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą we Wrocławiu.
www.basiewiczkasprzyk.pl