Sąd Najwyższy ponownie stanął na stanowisku korzystnym dla kredytobiorców mających zobowiązania wynikające z umów kredytowych w EURO oraz franku szwajcarskim i postanowieniem z dnia 23.10.2024 r. (sygn. akt: I CSK 2162/23) odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej banku. Sąd wskazał w treści uzasadnienia orzeczenia, że: „….w sytuacji, gdy kredytobiorcy przysługuje roszczenie o zapłatę, ma on interes prawny do wytoczenia powództwa wyłącznie o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego...” oraz „….dopóki nieważna umowa nie zostanie wykonana w całości lub z innych przyczyn nie przestanie wiązać, strona umowy ma interes prawny w ustaleniu nieistnienia stosunku kredytu, tj. nieważności umowy kreującej ten stosunek, niezależnie od roszczeń powstałych w związku z wykonaną częścią umowy.”
Link do postanowienia (PDF):
https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/I%20CSK%202162-23.pdf
W kontekście tego orzeczenia, bezsporne wydaje się prawo do domagania się przez kredytobiorców roszczenia o unieważnienie umowy, nawet w sytuacjach, w których doszło do niemal całkowitej spłaty zobowiązania. Ma to również znaczenie w sprawach dotyczących upadłości Getin Bank.
Basiewicz Kasprzyk Kancelaria Radców Prawnych zajmuje się dochodzeniem roszczeń od banków w imieniu osób, które zaciągnęły tzw. kredyty frankowe. Prowadzimy również postępowania, omówione powyżej, tj. roszczeń banków o zwrot kapitału wraz z wynagrodzeniem za jego korzystanie. Więcej informacji w zakładce oferty dedykowanej:
https://www.basiewiczkasprzyk.pl/pl/dedykowana/kredyty-walutowe-chf-euro
Celem poznania szczegółów oferty zachęcamy do kontaktu poprzez wiadomość e-mail na adres biuro@basiewiczkasprzyk.pl lub telefonicznie pod nr: (71) 307-02-23.
Autorem niniejszej publikacji niestanowiącej porady prawnej jest Basiewicz Kasprzyk Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą we Wrocławiu.