Służebność drogi koniecznej – skomunikowanie nieruchomości dla celów budowlanych

Uzyskanie pozwolenia na budowę wymaga spełnienia wielu warunków przez inwestorów planujących budowę m.in. budynku mieszkalnego. Jednym z warunków koniecznych do spełnienia jest wykazanie posiadania dostępu z nieruchomości objętej inwestycją do drogi publicznej. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dostęp do drogi publicznej oznacza bezpośredni dostęp do tej drogi albo przez drogę wewnętrzną albo też poprzez ustanowienie służebności drogowej (tzw. służebności drogi koniecznej). W sytuacji, gdy nieruchomość na której planowana jest inwestycja budowlana nie posiada dostępu do drogi publicznej bezpośrednio ani też przez istniejącą drogę wewnętrzną, rozważyć należy ustanowienie służebności drogowej. 

Służebność drogi koniecznej oznacza ustanowienie na prawie własności nieruchomości, przez którą miałaby zostać przeprowadzona droga dojazdowa, innego rodzaju prawa (służebności) pozwalającego osobie trzeciej korzystanie z tej nieruchomości w określonym celu, tj. uzyskania możliwości przechodu i przejazdu do nieruchomości nieposiadającej dostępu do drogi publicznej. Służebność może zostać ustanowiona umownie (za zgodą obu stron, właściciela nieruchomości obciążanej oraz właściciela nieruchomości, na rzecz której ustanowiona zostanie służebność). Często jednak właściciel nieruchomości, przez którą mogłaby zostać poprowadzona droga prowadząca do nieruchomości inwestora nie wyraża zgody na dobrowolne ustanowienie służebności. W takim przypadku istnieje możliwość złożenia do sądu wniosku o ustanowienie służebności. W postępowaniu tym sąd ustala, czy nieruchomość wnioskodawcy faktycznie nie posiada dostępu do drogi publicznej, ale również czy proponowany przebieg drogi publicznej możliwie jak najmniej obciąża nieruchomość, przez którą poprowadzona ma zostać służebność. Sąd orzeka także o wysokości wynagrodzenia, które zapłacić powinien jednorazowo lub w ratach inwestor, na rzecz którego zostanie ustanowiona służebność. Istotną zaletą służebności jest to, że zostaje ona ustalona na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości, tj. aktualnego właściciela, ale i przyszłych. 

Umowa ustanawiająca między stronami służebność drogi koniecznej lub postępowanie sądowe w tej sprawie wymaga posiadania szczegółowej wiedzy z zakresu prawa cywilnego oraz administracyjnego. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z pomocy prawnej w przypadku konieczności prawnego uregulowania dostępu do drogi publicznej z nieruchomości objętej inwestycją. Celem poznania szczegółów oferty Kancelarii zachęcamy do kontaktu poprzez wiadomość e-mail na adres biuro@basiewiczkasprzyk.pl lub telefonicznie pod nr: (71) 307-02-23.

 

Zobacz także