Przypominamy, iż w związku z kolejnymi nowelizacjami prawa energetycznego w przedmiocie wykonywania przez przedsiębiorstwa energetyczne obowiązków informacyjnych wobec Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zalecana jest rygorystyczna kontrola ich realizacji w toku wykonywania działalności koncesjonowanej.
Jakkolwiek pierwotnie ustawa przewidywała konieczność zawiadamiania URE jedynie o najistotniejszych zmianach w strukturach przedsiębiorstwa, to po wprowadzeniu tzw. „pakietu paliwowego” oraz następnych modyfikacjach ustawy, zakres obowiązku informacyjnego jest bardzo szeroki. Niniejsze opracowanie obejmuje w szczególności podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na obrocie paliwami ciekłymi, ale w również z branży OZE. Jest to to tyle istotne, że naruszenie przepisów ustawy może być jednocześnie traktowane jako naruszenie warunków koncesyjnych.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, na podstawowe obowiązki wynikające z obowiązujących przepisów to obowiązek zawiadomienia Prezesa URE o:
- zmianie w strukturze kapitału zakładowego spółek prowadzących działalność w zakresie wytwarzania paliw ciekłych, obrotu paliwami ciekłymi oraz obrotu paliwami ciekłymi z zagranicą, która powoduje przekroczenie odpowiednio 20%, 30%, 40%, 50%, 60%, 70%, 80% i 90% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu lub udziału w kapitale zakładowym - w terminie 7 dni od dnia zarejestrowania tych zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym.
- rodzajach i lokalizacji infrastruktury paliw ciekłych wykorzystywanej do prowadzonej działalności w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia eksploatacji infrastruktury lub trwałego zaprzestania eksploatacji tej infrastruktury,
- dane osób uprawnionych lub wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania wnioskodawcy, obejmujące:
a) imię i nazwisko,
b) datę i miejsce urodzenia,
c) obywatelstwo,
d) numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL), o ile został nadany,
e) serię i numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość,
f) adres zamieszkania;
- w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tych zmian.
- listę wspólników lub akcjonariuszy, posiadających co najmniej 20% udziałów lub akcji, w przypadku wnioskodawcy innego niż osoba fizyczna w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tych zmian.
W przypadku zmiany nazwy firmy, jej siedziby, miejsca zamieszkania i adresu, numeru KRS oraz numeru NIP zawiadomienie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki powinno przybrać formę wniosku o zmianę decyzji, złożonego nie później niż w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany. Ewentualny błąd w oznaczeniu nazwy pisma nie powinien działać na niekorzyść koncesjonariusza, gdyż URE powinno potraktować pismo jako wniosek a nie zawiadomienie, jeśli tylko z jego treści można odczytać intencję przedsiębiorcy.
Uchybienie powyższym obowiązkom, lub terminowi wskazanemu w ustawie uprawnia Prezesa URE między innymi do wszczęcia postępowania o cofnięcie przedsiębiorcy koncesji na obrót paliwami ciekłymi lub wytwarzanie energii.
W odniesieniu do obowiązku informacyjnego w zakresie zawiadomienia Prezesa URE o zmianach w rodzajach i lokalizacji infrastruktury paliw ciekłych wykorzystywanej do prowadzonej działalności, trzeba pamiętać o urzędowych formularzach. Wyłącznie prawidłowe oznaczenie infrastruktury z precyzyjnym określeniem dat włączenia bądź wyłączenia ich z eksploatacji, pozwoli uniknąć przedsiębiorcy kary wynikającej z ustawy, wynoszącej 10.000 zł dla każdego niezgłoszonego elementu infrastruktury.
Koncesjonariuszy, zainteresowanych wsparciem Kancelarii w uzyskaniu koncesji na obrót paliwami ciekłymi lub wytwarzaniem energii zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem skrzynki pocztowej e-mail: biuro@basiewiczkasprzyk.pl lub telefonicznie.
Autorem niniejszej publikacji niestanowiącej porady prawnej jest Basiewicz Kasprzyk Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą we Wrocławiu.
www.basiewiczkasprzyk.pl